IMAG0959.jpg

Povedz mi niečo a ja to zabudnem.
Ukáž mi niečo a ja si to zapamätám.
Dovoľ mi, aby som si to vyskúšal na vlastnej koži a ja to budem ovládať.
Dovoľ mi, aby som to prežil a ja to budem cítiť a chápať. (J. A. Komenský)

 17. októbra žiaci štvrtého ročníka spolu s pani učiteľkami opustili prostredie školských lavíc a vydali sa na cestu tvorivej fantázie a dobrodružstva. Na ceste ich sprevádzala milá a veselá pani Majka Klušáková z Centra voľného času v Kysuckom Novom Meste.

Prvá zastávka ich dobrodružnej cesty bola v krajine krehkého maľovaného skla vianočnej krásy vo Výrobnom podniku Okrasa v Čadci. Žiaci sa na vlastné oči presvedčili, ako sa dá z obyčajnej sklenenej trubičky vyčarovať nádherná vianočná ozdoba. Šikovné rúčky žien deťom predviedli celý výrobný postup – tavenie skla, fúkanie do rôznych nádherných tvarov, maľovanie a zdobenie trblietavými farbami a nakoniec balenie hotových výrobkov do vianočných krabičiek.

Unesení krásou a šikovnosťou jemných žien sa žiaci vydali na ďalšie miesto dobrodružnej cesty do Kysuckého múzea v Čadci, kde na nich čakalo nové skvelé prekvapenie. Múzeum sa na chvíľu stalo teplým jemne bzučiacim úľom plným usilovných včeličiek. Žiaci mohli nielen vidieť zaujímavú videoprojekciu zo života včiel, ale na chvíľu sa sami stali včelármi a učili sa, ako vzniká v plástoch med, vosk, či materská kašička, ako sa starať o včielky, bez ktorých by život na zemi zanikol. Nakoniec si v tvorivej dielni každý malý návštevník vlastnoručne vyrobil včielku z farebných papierov. Plní zážitkov a krásnych dojmov sa šťastní vrátili späť do školských lavíc.

 IMAG0954.jpg