×

Chyba

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but Majstrovstva_sach is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

V dňoch od 18. do 31.októbra 2016 sa uskutočnili Majstrovstvá sveta v šachu mládeže v kategóriách do 8, 10, 12 a 14 rokov. Konali sa v gruzínskom meste Batumi, ktoré sa rozprestiera na pobreží Čierneho mora.

Slovensko reprezentovala aj žiačka našej školy, piatačka Lucia Ševčíková. Do reprezentácie SR bola nominovaná vďaka medailovému umiestneniu na Majstrovstvách SR 2016 a vďaka 2. miestu na Majstrovstvách EÚ 2016 v rakúskom meste Mureck.

Po mesiacoch príprav sa priblížil  dlho očakávaný deň „D“, deň odchodu na majstrovstvá sveta v šachu mládeže. Cesta z Kysuckého Nového Mesta do gruzínskeho Batumi trvala 24 hodín.

Let z Viedne do Istanbulu prebehol bez problémov. Pristávanie cez celý Istanbul v noci je veľkým zážitkom. Lietadlo sa vznáša tesne nad ulicami celých desať minút. Po pristátí nás čaká presun cez celé medzinárodné letisko, kde napriek tomu, že je polnoc to naozaj žije. Davy ľudí všetkých farieb prúdia hore - dole, hore - dole, od čisto bielej až po úplne čiernu. Let z Istanbulu do Tbilisi je poloprázdny, na rozdiel od letu do Istanbulu. Prelet cez Čierne more, minieme  Batumi, Suchumi, Gori a po dvoch hodinách pristávame v Tbilisi. Presun z Tbilisi do Batumi, začína prekvapením v podobe autobusu. Je to síce Mercedes, ale staršieho a menšieho typu, nie sľubovaný klimatizovaný veľký. Navyše vodičovi je teplo a zaspáva, takže musí stále vetrať a v autobuse je zima. Po polhodine sa odváži zapáliť si cigaretu a napriek  protestom fajčí každých dvadsať minút. Gruzínsky klasik – buďte radi, že sa veziete v mojom autobuse. Po šiestich hodinách a viacerých prestávkach,    sme na konci našej cesty. Hotel Marina Colosseum. Moderný hotel na brehu mora, polhodinu pešo po kolonáde od hracej miestnosti nachádzajúcej sa v luxusnom kasíne Sheraton.

Majstrovstiev sveta sa zúčastnili dievčatá a chlapci zo 66 krajín, zo všetkých kontinentov. Počtom hráčov mali najväčšie zastúpenie domáce Gruzínsko, USA, Rusko, India, Čína, Kazachstan, Azerbajdžan, Arménsko, Južná Afrika... Zastúpenie mali i šachovo menej známe kúty sveta - Zimbabwe, Namíbia, Peru .... Vo všetkých kategóriách hralo 722 detí sveta.

Slovenskú republiku reprezentovalo 8 detí, traja chlapci a 5 dievčat, ktorí zápasili zo silnou konkurenciou i s časovým posunom.

V Batumi súťažila Lucia Ševčíková v kategórii dievčat do 10 rokov. V silnej konkurencii 112 hráčok odohrala 11 psychicky i fyzicky náročných partií, v ktorých opäť predviedla výborné kombinačné schopnosti, trpezlivosť, vytrvalosť, ale aj zanietenie pre túto hru. Odohrala zápasy s hráčkami z USA, Litvy, Indie, Azerbajdžanu, Mongolska, Arménska, Ukrajiny, Gruzínska, Južnej Afriky a dvoma hráčkami z Iránu. Každý deň strávila v bojoch zo súperkami 3 až 5 hodín, nerátajúc predzápasovú prípravu na každú súperku zvlášť a pozápasovú analýzu odohratej partie. Prvých 8 kôl sa držala statočne. V priebežnom poradí bola na 20. mieste a prebojovala sa na popredné šachovnice. V ďalšom deviatom kole bolo možné sledovať jej zápas on-line aj doma na Slovensku. Lucka vo vyrovnanom zápase s ukrajinskou hráčkou (5. najlepšia hráčka v tejto vekovej kategórii podľa ELA) po troch hodinách hry sa dostala do časovej tiesne urobila chybu a partiu nakoniec prehrala. Táto prehra ju stála priveľa, stratila možnosť umiestniť sa v prvej desiatke najlepších hráčok sveta do 10 rokov, čo bolo jej cieľom pred majstrovstvami. Desiate a jedenáste kolo už situáciu nezachránilo a Lucka sa umiestnila na 35. mieste. Majstrovstiev sveta sa zúčastnila prvýkrát, preto môžeme považovať aj toto umiestnenie za úspech: 6-krát zvíťazila, 1-krát remizovala a 4-krát prehrala.

Zo slovenskej výpravy boli najúspešnejší Sebastián Lukáš Kostolanský z Bratislavy, ktorý získal 7,5 boda. Umiestnil sa na 11. mieste. Na partie ho pripravoval skúsený veľmajster pán Ľubomír Ftáčnik. Ďalej Viktória Nadzamová (28. miesto) z Košíc a Lucia Ševčíkov (35. miesto) z Kysuckého Nového Mesta – obe dievčatá získali 6,5 boda. Miroslav Krúpa (57. miesto) z Nitry získal 6 bodov – sprevádzal ho a pripravoval IM Sergej Bereziuk. Viktóriu Nadzamovú sprevádzal a pripravoval na partie FM Noro Zambor. Luciu Ševčíkovú a ďalšie štyri deti zo Slovenska pripravoval na partie reprezentačný tréner Peter Paleček.

Poradie v kategórii dievčat do 10 rokov:

1. Wu Rochelle (9,5 boda) - USA

2. Shohradowa Lala (8,5 boda) - Turkmenistán

3. Zvereva Margarita (8,5 boda) - Rusko

4. Wei Yaqing (8,5 boda) - Čína

5. Cherepanova Evita (8 bodov) – Rusko ....

24. Darsana M S(6,5 boda) – India......

28. Nadzamová Viktória(6,5 boda) – Slovensko.....

35. Ševčíková Lucia (6,5 boda) – Slovensko......

Celkovo 112 hráčok.

Po 6. kole bol deň voľna, cez ktorý sa však Lucia Ševčíková zúčastnila Majstrovstiev sveta v riešení šachových diagramov a umiestnila sa v kategórii dievčat do 10 rokov na výbornom 14. mieste. V poobedňajších hodinách absolvovala slovenská výprava atraktívnu show delfínov.

 

Cenné skúsenosti, ktoré Lucia Ševčíková na týchto majstrovstvách sveta získala, bude zúročovať v ďalších zápoleniach, ktoré na ňu čakajú v budúcnosti – Majstrovstvá Európy 2017 v Rumunsku a Majstrovstvá sveta 2018 v Španielsku.

Oficiálna stránka podujatia: http://www.e2e4.ge/

Mgr. Ľubomír Ševčík

{gallery}Majstrovstva_sach{/gallery}