×

Chyba

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but planetarium is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

planetarium.jpg

Dňa 8. novembra sa žiaci 3. ročníka vypravili na bádateľskú misiu Vesmíru okolo nás. Na získanie vedomostí sme si zvolili Planetárium v Žiari nad Hronom.

Vyrazili sme skoro ráno, lebo nás čakala dlhá cesta na Stredné Pohronie.

Cestovatelia prežili bez ujmy aj túto prekážku a po dvoch hodinách sme s našim autobusom zaparkovali pred zvláštnou, no veľmi krásnou budovou Planetária.

A začalo objavovanie. Ako prvé nás očarila miestnosť, ktorá mala miesto stropu kupolu. V nej sa deli veci nevídané: premietanie zaujímavého príbehu o našej Slnečnej sústave, objavovanie súhvezdí v Mliečnej ceste, získavanie vedomostí o Mesiaci. Deti ani nedýchali a spontánne tlieskali pod nočnou oblohou, ktorá sa im postupne odkrývala. To však nebolo všetko. Výborný sprievodca nám v druhej časti a inej, na to určenej miestnosti, poskytol prehĺbenie našich vedomostí o planétach a o fázach Mesiaca. Čerešničkou nášho bádania bola návšteva hvezdárske kopuly s pozorovaním našej najbližšej hviezdy, Slnka.

Po toľkom bádaní všetkým vyhladlo a spolu s výdatnou desiatou a nakupovaním úchvatných suvenírov sa pomaly, ale isto naša výprava za poznaním Vesmíru končila. Poďakovali sme pracovníkom Planetária, dali posledné foto a nasadli na cestu domov.

Plní krásnych zážitkov a hodnotných poznaní sme šťastne pristáli pred našou školou. Poďakovanie patrí i nášmu pánu šoférovi a tiež mojim milým pani učiteľkám. Tešíme sa na budúce bádanie.    

Text: Mgr. Daniel Bandura

Foto: Mgr. Renáta Janíková

{gallery}planetarium{/gallery}