×

Chyba

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but Drotar is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

Drotárstvo na Slovensku a obzvlášť na Kysuciach, je špecifický a ojedinelý fenomén, ktorý nemá obdobu čo do rozsahu v žiadnom inom štáte. Prvá historická zmienka o drotárstve na Slovensku pochádza z r. 1714, kedy sa v súdnych spisoch Bytčianskeho panstva uvádza meno Juraja Drotárika. Za miesto zrodu drotárstva sa všeobecne považujú chudobné oblasti dnešného severozápadného Slovenska medzi mestami Bytča, Žilina a Čadca. Nositeľom tradície drotárskeho remesla je v našom meste aj pán Milan Palčisko, spisovateľ a poslanec Mestského zastupiteľstva v Kysuckom Novom Meste, ktorý je oddaný srdcom drotárskemu umeniu. Neváhal ani chvíľu a na naše pozvanie dňa 7. 11. a 25. 11. 2016 zavítal vo svojom voľnom čase medzi žiakov našej školy, aby im priblížil svoj drotársky rukopis a vlastnoručnú prácu.

Vysvetlil žiakom základné techniky drotárskeho umenia. Každý výrobok je ručne vyrobený originál, v drobných detailoch sa líšiaci od ostatných. Žiaci mali možnosť nielen obdivovať krásne výrobky tohto majstra, ale z medeného drôtu sa pokúsili vyrobiť vlastnoručne originál. Ručne tvarovateľný drôt sa stal jedinečným prostriedkom na vyjadrenie individuality a hravosti. Pri tejto činnosti sa ukázala časová náročnosť pri výrobe aj tých najjednoduchších tvarov, ako aj manuálna zručnosť a (ne)trpezlivosť žiakov. Je určite vhodné pripomínať mladším generáciám, ako žili naši predkovia, čím sa živili a podobným spôsobom im sprostredkovať osobný kontakt s majstrami ako p. Palčisko, ktorí zachovávajú tradície.{gallery}Drotar{/gallery}