IMG_0604.JPG

V utorok 11.4.2017 vypukla megaakcia v Zákamennom. Tu sa konali premiérovo Majstrovstvá Slovenska v šachu 4-členných družstiev žiakov a žiačok ZŠ a 1. stupňa OGY narodených 2003 a mladších. Hostiteľom podujatia bola najľudnatejšia oravská obec Zákamenné. Možnosť vybojovať si účasť na šachovom festivale Belaja ladja v Soči oslovila školy od Skalice po Sninu a tak ani asymetrická poloha usporiadania v dedine neďaleko poľských hraníc nebola prekážkou pre prihlásenie 42 (!!!) družstiev.

Majstrami Slovenska sa stalo družstvo Evanjelickej spojenej školy L.Mikuláš. Získali právo postúpiť na významný medzinárodný turnaj družstiev Belaja ladja (1. - 9.6. 2017, ****Dagomys hotel Soči, Rusko) s úhradou pobytových nákladov (ubytovanie s plnou penziou pre štyroch hráčov a jedného vedúceho družstva).

Družstvo ZŠ Clementisova KNM sa umiestnilo na 9. mieste. Našu školu reprezentovali Lucia Ševčíková /5.B/, Stanislav Slivoň, Jakub Sirovatka a Adam Hmíra /všetci 6.A/. Vyhodnotení boli aj jednotlivci hrajúci na prvej, druhej, tretej a štvrtej šachovnici. Výborný výkon podal Stanislav Slivoň, ktorý so ziskom 5,5 bodu získal na druhej šachovnici bronzovú medailu.

Poradie najlepších 10 škôl:

1. L. Mikuláš

2. Bratislava

3. Humenné

4. Nová Dubnica

5. Nitra

6. Bardejov

7. Trnava

8. Skalica

9. ZŠ Clementisova Kysucké Nové Mesto

10. Žilina         /celkovo 42 družstiev – spolu 167 detí/

Naše družstvo odohralo niekoľko výborných zápasov. V  druhom kole remizovalo

2 : 2  s  bronzovým Humenným, keď na 1. šachovnici zvíťazila L. Ševčíková nad prvým

nasadeným hráčom súperovho družstva a S. Slivoň porazil na 2. šachovnici reprezentantku SR

a účastníčku ME 2016 v Prahe v kategórii D 12. Nášmu družstvu neprial  žreb pri párovaní

súperov, keď z prvej päťky najlepšie umiestnených družstiev odohrali zápasy s L. Mikulášom,

Humenným, N. Dubnicou a s Nitrou.

Výsledky sú na internetovej stránke chess-results.com

                                                                                       Mgr. Ľubomír Ševčík