×

Chyba

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but kelt is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

maj_2017_014.jpg

Bojovníci, zruční remeselníci, ale aj roľníci a chovatelia dobytka- takí boli tajomní Kelti. Milovali mýty, legendy, hostiny a pivo J. Tieto a mnohé iné fakty o živote keltského kmeňa Kotínov sa dozvedeli naši šiestaci dňa 30. júna pri návšteve Havránka – archeologickej lokality a archeologického múzea v prírode. Bolo tu objavené keltské opevnenie osady s druidskou svätyňou.

Odkrytá bola obetná šachta s oltárikom, kamenné cesty so stĺporadím, ako aj keltské napodobeniny antických mincí. V 12.až 15. storočí tu Havranok_-_upravená.jpgbola slovanská osada, stál tu stredoveký zemepanský drevený hrádok, opevnený palisádami s priekopou a s obytnou vežou. V neskoršom období bol vybudovaný murovaný kostolík.Liptovská_Mara_-_upravená.jpg

Už počas stúpania k lokalite Havránok sa nám ocitol úchvatný pohľad na vodnú hladinu Liptovskej Mary, masív Západných a Vysokých Tatier, ako aj pohľad na Nízke Tatry, Veľkú Fatru a časť Chočských vrchov. Veru, obyvatelia z minulosti si krajšie miesto pre svoje sídlo vybrať nemohli. Určite sa však nekochali pohľadom na vodnú hladinu Liptovskej Mary, tá je dielom ľudí z 20. storočia.

Po prehliadke archeologickej lokality, krátkom osviežení na brehu „slovenského mora“ a milom stretnutí so zatúlaným mláďatkom srny lesnej, sme pokračovali v ceste. Našim cieľom bol 13-metrový travertínový vodopád v obci Lúčky. Patrí medzi 5 vodopádov na Slovensku, ktoré boli vyhlásené za Národnú prírodnú pamiatku. Travertínové podložie sfarbuje vodu do nápadnej bledomodrej farby a v letných mesiacoch je bazén pod vodopádom využívaný aj na rekreačné účely a kúpanie.

Vodopád v Lúčkach bol našou predposlednou zastávkou. Po nej už len krátky „rozchod“ v nákupnom centre v Ružomberku –a potom nás pán vodič autobusu bezpečne dopravil pred „Clementisku“.Spokojní boli asi všetci – deti s vydarenou exkurziou, pedagogický dozor a  pán vodič so zvedavými a disciplinovanými žiakmi. Pekné spomienky na Liptov umocnilo aj slnečné a teplé počasie.

 

Iveta Petrovová, ZŠ Clementisova

{gallery}kelt{/gallery}