×

Chyba

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but okrasa is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

Exkurzia_Okrasa_2017_7.JPG

Dňa 25.10.2017 sa žiaci 4. ročníka našej školy v spolupráci s CVČ v Kysuckom Novom Meste zúčastnili exkurzie do VD Okrasa v Čadci.

Výrobné družstvo existuje už 63 rokov a špecializuje sa výhradne na tradičnú  výrobu sklenených vianočných ozdôb. Výroba je zameraná na ručnú prácu bez využitia strojov, čo zaručuje originalitu každého kusa výrobku. Dizajnérky každoročne vytvárajú módne kolekcie vianočných ozdôb pre nasledujúcu sezónu. Jednotlivé kolekcie vychádzajú z aktuálnych módnych trendov a vzorov. V ponuke je široký sortiment sklenených ozdôb, ktorý po dobu existencie výrobného družstva prekročil viac ako 12 000 rôznych vzorov.

Počas prehliadky mohli žiaci pozorovať pracovníčky vo viacerých výrobných oddeleniach. Videli ako z tenkej sklenenej trubičky vznikajú ozdoby rôznych tvarov, ktoré sú následne zdobené nádhernými vzormi a balené do originálnych vianočných balení.

V Kysuckom múzeu v Čadci sme sa zúčastnili edukačnej interaktívnej výstavy, ktorá hravou formou predstavuje osobnosť Ľudovíta Štúra.

Výstavu tvoria dve časti:

Prvá informačná časť zobrazuje Štúra nielen ako postavu slovenskej politiky 19. storočia, teda ako filozofa, historika, jazykovedca, spisovateľa, básnika, publicistu, redaktora a pedagóga, ale predovšetkým ako človeka, ktorý sa vďaka svojej húževnatosti, vzdelaniu a odhodlaniu rozhodol odvážne formovať dejiny slovenského národa. Žiaci sa zoznámili s jeho detstvom, štúdiom, kariérou a jeho odkazom pre nás.

Druhú časť tvoria interaktívne stanovištia, na ktorých sa tvorcami aktivít stávajú návštevníci. Žiaci si popri zábave a hre nenásilne vštepili do pamäte dôležité fakty z jeho života, mohli sa odfotiť so Štúrom, objaviť planétku s jeho menom, opraviť diktát po Štúrovi, zahrať si hru Ľudevít, nehnevaj sa, pripraviť si rodostrom a mnoho iných aktivít.

Všetci účastníci exkurzie boli spokojní a domov sa vrátili s novými vedomosťami, zážitkami a samozrejme i suvenírmi, ktoré im budú tento deň pripomínať i v budúcnosti.

Mgr. Renáta Janíková

 {gallery}okrasa{/gallery}