Galéria žiackych prác

ozio_gallery_nano

Kde bolo, tam bolo, boli raz dve planéty. Totálne odlišné, ale napriek tomu rovnaké. Boli od seba vzdialené mnoho biliónov kilometrov a nevedomky na seba pôsobili. Boli si navzájom Slnkom aj Mesiacom. Vo vesmíre neboli žiadne iné planéty, hviezdy, iba ony dve. Prvá planéta sa volala Biela a druhá Čierna.

Biela planéta bola tá najkrajšia planéta, akú ste kedy videli. Bola živá, farebná, žiarivá, neskutočne krásna. Kam ste sa pozreli, tam boli pestrofarebné vtáky, motýle, zeleň, kvety, more a vždy usmievajúci sa ľudia. Boli k sebe milí, srdeční, mali sa radi, rešpektovali sa, správali sa k sebe úctivo. Radovali sa z každého dňa prežitého na planéte. Panovala tam spravodlivosť. Nikto sa nemusel báť o svoj život. No proste, bola to planéta ako lusk...

Čierna planéta bola tá nechcená. Všade umierali ľudia. Bojovalo sa. A keď sa chvíľu aj nebojovalo, tak sa ľudia iba zabávali, robili si párty... Vládol tam zmätok. Bola to planéta vojny a neviazanej zábavy. Nikto k nikomu nebol milý.

Na Bielej planéte vládla láska a porozumenie, na Čiernej závisť a nenávisť. Každý každého nenávidel, každý každým opovrhoval. A zároveň to bola planéta zábavy s nonstop párty. Na Bielej planéte sa ľudia tiež občas zabávali, ale v porovnaní so zábavou na Čiernej planéte to bola poriadna nuda.

Najprv planéty jedna o druhej nič nevedeli. Neskôr prieskumom zistili, že nie sú vo vesmíre osamotené. Začali si navzájom o sebe posielať správy. Získavali postupne viac informácií o svojom postavení vo vesmíre. Spoločne dospeli k záveru, že ich planéty sa blížia do záhuby. Mali na výber dve možnosti. Buď zomrieť, alebo sa spojiť a vytvoriť jednu novú veľkú planétu, na ktorej by žili obyvatelia z Bielej i Čiernej planéty spoločne. Museli sa rozhodnúť. Spojenie mal urobiť škriatok Mieromil, ktorý mal nadprirodzenú moc, zázračné schopnosti.

Ľudia obidvoch planét vedeli, že im neostáva veľa času, preto sa rozhodli spojiť. A tak Mieromil spojil to, čo sa zdalo byť nespojiteľné – dobro a zlo. Vytvoril jednu obrovskú planétu. Ľudia jej dali meno ZEM.

Na novej planéte žili milí, láskaví, usmievaví, citliví, úctiví, ale aj skazení, zlí, násilní ľudia. Museli sa naučiť spolu žiť, vychádzať spolu. Dobrí naučili zlých, čo znamená spravodlivosť, úcta, vzájomná láska a porozumenie. Zlí zase naučili dobrých, čo je to zábava, ako sa odreagovať, nedržať v sebe hnev – zábavou občas zabudnúť na problémy, strach...

Väčšina ľudí – dobrí aj zlí – si uvedomili, že v jednote je sila, ktorá im pomôže odvrátiť záhubu. Planéta ZEM existuje až doteraz. Stále však na nej žijú aj dobrí, aj zlí ľudia. Dobro aj zlo, ktoré spojil Mierumil. No zabudol, že zlých ľudí treba naučiť aj umeniu žiť v mieri. Vysvetliť im, čo znamená: Usmievaj sa na svet a svet sa bude usmievať na teba a zvíťazí rozprávkové dobro a rozum nad zlom.

Paula Kuriaková, 15 rokov