IMG 20161126 144926

V sobotu 26. novembra sa konal v Rajci turnaj žiakov „Šachový kráľ“. Každý žiak odohral 7 súťažných zápasov. V kategórii žiakov do 14 rokov (dievčatá) sa umiestnila Lea Psocíková (7.A) na peknom 3.mieste s počtom 5 bodov. Dobrý výkon podali aj Stanko Slivoň (6.A) so ziskom 4,5 boda a Silvia Šamajová (5.B) so ziskom 3,5 boda. V kategórii dospelých súťažila Lucia Ševčíková z 5.B triedy, ktorá sa umiestnila na 3.mieste s počtom 5 bodov. Dúfame, že pekné výsledky povzbudia našich šachistov k ďalším úspešným výkonom. Aby deti nesedeli len za šachovnicou, využili sme pekný čas a navštívili sme Rajeckú Lesnú, kde sme mohli obdivovať Slovenský Betlehem, ktorý nám pripomenul blížiace sa Vianoce. Nádherná expozícia nezobrazuje iba Kristovo narodenie v meste Betlehem a jeho život, ale aj dejiny slovenského národa. Scéna Božieho narodenia sa nachádza uprostred diela a je začlenená do obce Rajecká Lesná. Okolo nej sú zastúpené všetky slovenské regióny svojimi najznámejšími miestami a pamiatkami.

Hrady Devín, Bratislava, Trenčín, Orava, katedrály v Nitre, Trnave, Spišskej Kapitule, Košiciach a ďalšie. V pozadí sa týči Kriváň, jeden z tatranských štítov, ktorý je symbolom slovenskej krajiny.
Celé dielo je 8,5 m dlhé, 2,5 m široké a 3 m vysoké. Spolu je tu rozmiestnených cca 300 postáv, z ktorých sa polovica pohybuje. Súčasťou budovy Slovenského Betlehemu je Galéria na prvom poschodí, kde sú vystavené drevorezby významných rajeckých rezbárov, ako Brieštenský, Veselý, Bača.

Mgr. Ševčíková

 

IMG 20161126 151501