IMG 20190326 145917

„S basketbalom na základných školách je to už naozaj zlé,“ zhodli sme sa s kolegami učiteľmi, keď sa okresného kola žiakov a žiačok ZŠ v basketbale zúčastnili len dve školy z okresu Kysucké Nové Mesto, usporiadateľská ZŠ Nábrežná a naša škola, ZŠ Clementisova.

Chlapci sa každý rok na telesnej výchove učia hre, no hráčsku kvalitu basketbalového oddielu objektívne dosiahnuť nemôžu. Podobne to prebieha aj u žiačok. Preto učitelia telesnej výchovy na našej škole zamerali hodiny telesnej výchovy v období basketbalových turnajov práve na súhru žiakov a na výber tých najvhodnejších adeptov pre reprezentáciu školy. V rovnakom období sa snažili zlepšovať aj dievčatá, ktorým sa nadšenie a zvýšené úsilie oplatilo postupom do regionálneho kola súťaže. Tam podľahli pravidelne trénujúcim súperkám z Makova a do krajského kola nakoniec nepostúpili.

 

Príbeh chlapcov mal však ešte o jednu kapitolu navyše. Vďaka niekoľkým popoludňajším spoločným tréningom získali chlapci celkom reálnu predstavu o zložení tímu, o jeho silnejších aj slabších stránkach, o pokročilosti deviatakov a dravosti ôsmakov. Regionálne kolo chlapci vyhrali v zápase so žiakmi z Oščadnice. Tým si otvorili dvere do krajského kola, ktoré sa uskutočnilo 19. marca 2019 v Liptovskom Mikuláši.

„S basketbalom na základných školách je to už naozaj zlé, ale tí naši chlapci musia byť aj tak šikovní,“ zhodli sme sa s kolegami učiteľmi, keď ZŠ Clementisova vycestovala reprezentovať Kysucké Nové Mesto na krajské kolo v basketbale žiakov ZŠ. Súpermi im boli žiaci zo ZŠ Okružná v Dolnom Kubíne, žiaci zo ZŠ P. Mudroňa v Martine, žiaci zo ZŠ Kľačno z Ružomberka a žiaci zo ZŠ Karpatská v Žiline.

Vedeli sme, že môžeme stretnúť mimoriadne zohraté kolektívy, ktoré sa basketbalu venujú aj v záujmových športových krúžkoch mimo vyučovania. Mali sme malú dušičku, no už pri rozcvičke si chlapci začali veriť, že aspoň niečo proti súperom uhrajú. A tak aj bolo. Hoci sme dve zo štyroch stretnutí jednoznačne prehrali, boli to zápasy odohraté so cťou a súper mal celý zápas čo robiť, aby od nás neinkasoval ďalšie koše. Vychádzali pekné súhry, zakončovanie mierne viazlo a futbalové návyky spôsobovali príliš vysoký počet faulov, za ktoré sme pykali zhoršeným skóre.

Zvyšné dve stretnutia boli vyrovnané, pričom tretie sme technicky nezvládli v závere, keď sme v priebehu poslednej minúty prišli o víťazstvo, ale štvrté sme si pri vedení skúsene postrážili, a zodpovedným striedaním zabezpečili víťazstvo a konečné 4. miesto na turnaji. „S basketbalom na základných školách je to už naozaj zlé, ale na ZŠ Clementisova to s basketbalom musí byť skutočne dobré,“ zhodli sme sa s kolegami učiteľmi, keď sa naši žiaci umiestnili na 4. mieste v krajskom kole basketbalu žiakov ZŠ.

Mgr. Pavol Prievozník

IMG 20190319 124252

IMG 20190220 090408

IMG 20190220 090335

IMG 20190220 090319

IMG 20190226 100627

IMG 20190226 102623

IMG 20190319 104106

IMG 20190226 102634

IMG 20190319 125641