Malá Fatra je jadrové pohorie na severe Slovenska v Žilinskom kraji. Je súčasťou krajinného celku Fatransko-tatranskej oblasti, ktorá je súčasťou Vnútorných Západných Karpát. Po Vysokých, Nízkych Tatrách a Oravských Beskydách je štvrtým najvyšším pohorím s bohatou a pomerne zachovalou západokarpatskou prírodou. Významnú časť pohoria v krivánskej časti Malej Fatry zaberá Národný park Malá Fatra.
Fauna
Fauna Malej Fatry je veľmi pestrá. Niektoré druhy patria medzi ohrozené a na Slovensku raritné.
- Cicavce (výber): medveď hnedý , rys ostrovid , srnec hôrny , jeleň lesný , vlk dravý, mačka divá , vydra riečna
- Netopiere (výber): netopier Bechsteinov, netopier obyčajný, uchaňa čierna, podkovár malý, podkovár veľký
- Plazy a obojživelníky (výber): salamandra škvrnitá, užovka stromová, vretenica obyčajná, kunka žltobruchá, mlok karpatský , mlok hrebenatý
- Vtáky (výber): orol skalný, sokol sťahovavý, výr skalný, žlna sivá, kuvik kapcavý ďateľ bielochrbtý, ďateľ čierny, muchárik bielokrký, skaliar pestrý, rybárik riečny , bocian čierny, včelár lesný, sova dlhochvostá, lelek lesný ďateľ hnedkavý , chriašteľ poľný , kuvik vrabčí , jariabok hôrny , strakoš sivý , prepelica poľná , žltochvost lesný , muchár sivý , tetrov hlucháň (Tetrao urogallus), tetrov hoľniak , ďateľ trojprstý , muchárik červenohrdlý
- Ryby (výber): pstruh riečny , hrúz fúzatý , kolok vretenovitý , mihuľa potiská , pĺž zlatistý , hlaváč bieloplutvý
- Motýle (výber): jasoň červenooký , jasoň chochlačkový, spriadač kostihojový , mlynárik východný , modráčik krvavcový , modráčik bahniskový , ?†ohniváčik hadovníkový
- Chrobáky (výber): bystruška potočná , bystruška Zawadského , fuzáč alpský , fuzáč karpatský , plocháč červený , roháč obyčajný
Flóra
Geologické podložie, členitý reliéf a veľké rozpätie nadmorských výšok podmienili pestrosť rastlinstva. Z fytogeografického členenia patrí do oblasti západokarpatskej flóry. Asi 83 % územia zaberajú lesy, prevažne zmiešané s prevahou listnatých drevín, najmä buk lesný. Charakteristický znak tohto pohoria je jeho subalpínsky stupeň, hlavne v Krivánskej časti, kde typické hole boli vytvorené ľudskou činnosťou počas valašskej kolonizácie v 16. a 17. storočí v spolupráci s pôsobením prírodných faktorov. Na území Malej Fatry bolo doteraz zistených viac ako 900 druhov vyšších rastlín. Z toho je 22 druhov západokarpatských endemitov, 14 karpatských endemitov, 15 karpatských subendemitov a 4 vlastné endemity Malej Fatry, alchemilka Sojákova, alchemilka panenská, očianka stopkatá a jarabina Margittaiho. Svahy vrcholov v pásme kosodreviny sú porastené kríkmi čučoriedky obyčajnej, napriek tomu, že sa nachádza v národnom parku jej častý nelegálny zber je viditeľný na ustupujúcom výskyte. Rastie tu aj 169 rastlín, ktoré sú ohrozené (67 kriticky).
Na vápencoch a dolomitoch možno nájsť viaceré zákonom chránené druhy, ako je poniklec prostredný, astra alpínska, horec Clusiov, dryádka osemlupienková, stračonôžka tatranská, žltohlav európsky (Trollius europaeus) a ďalšie.
Na území rastú aj mäsožravé rastliny najčastejšie tučnica obyčajná (Pinguicula vulgaris), tučnica alpínska (Pinguicula alpina) a z rosičiek rosička okrúhlolistá (Drosera rotundifolia) a zriedkavo aj rosička anglická (Drosera anglica).
- Ďalšie významné rastliny: črievičník papučkový , klinček lesklý , poniklec slovenský , prilbica tuhá moravská , vrchovka alpínska , zvonček hrubokoreňový , kozinec ľadový , plavúnik alpínsky , plavúň obyčajný , trčníček jednolistý , sedmokvietok európsky , kopytník európsky , konvalinka voňavá , pľúcnik najmäkší , pľúcnik tmavý , kostihoj hľuznatý , marulka obyčajná a konopnica úhľadná .
Pralesy
Na území pohoria bolo identifikovaných 8 pralesných lokalít: Skalnatá, Slačiny, Kľak, Stoh, Šramková, Šútovská dolina, Stratenec a Chleb s celkovou výmerou 570 ha.
zdroj: wikipedia.org, fotografie: Wikimedia Commons, vlastné zdroje
Mapa približného ohraničenia:
{gmapfp id="138" catid="56" zmap="10" kml_file="https://www.knmzsclementisova.svsbb.sk/images/gmapfp/kml/malaf.kml"}