„So školou do života“ – tak znie názov školského vzdelávacieho programu a zamerania výučby na Základnej škole Clementisova v našom meste. Myšlienka vyjadrená v názve nie je náhodná a už vôbec nie len „na papieri“, obrazne povedané.
Naši žiaci sa aktívne venujú okrem tradičných vzdelávacích predmetov aj činnostiam, ktoré rozvíjajú manuálnu zručnosť a kreativitu.
Konkrétne na hodinách technickej výchovy (skratka predmetu je TNR) sa deti 7., 8. a 9. ročníka zaoberajú okrem iných aktivít aj prácami v školskom ovocnom sade a v školskej záhrade. Pomerne mladý, niekoľko ročný, školský ovocný sad zahŕňa 23 drevín rôzneho druhu. Nájdeme tu niekoľko jabloní rozličných odrôd, 2 čerešne, 2 hrušky, 2 slivky, 1 broskyňu, 3 dreviny rakytníka a 3 kríčky ríbezlí. Pravidelne sa na hodinách TNR o dreviny staráme: vykonávame zimný rez, letný rez, hnojenie, polievanie. Pochopiteľne, nepolievame pitnou vodou.
Dažďovú vodu zachytávame zo strechy telocvične do prepojených barelov. Bez akýchkoľvek finančných nákladov sme schopní polievať nielen ovocné stromy v sade, ale aj školskú zeleninovú záhradu.
V tomto školskom roku sa podarilo vedeniu školy zohnať materiál a kvalitnú ornicu na zhotovenie 2 kusov vyvýšených záhonov.
Žiaci 9. ročníka na hodinách techniky spoločne s pánom školníkom Godiškom zhotovili z dovezeného materiálu 2 vyvýšené záhony, každý s rozmermi 0,80 m krát 1 m krát 2 m. Počas hodín technických prác deti zo 7., 8. a 9. ročníka postupne v jeseni navozili ornicu do záhonov, aby boli tieto pripravené na jarný výsev.
V priebehu mesiacov apríl a máj deti vysiali záhony semienkami zeleniny (špenát, hrach, mrkva), byliniek (kôpor, pažítka, bazalka) a zmesou lúčnych kvetov - letničiek. Momentálne priebežne zbierame úrodu špenátu. Deťom veľmi chutí surový a umytý, priamo zo záhona ako príloha k desiate od mamičky.
Vyvýšené záhony však nie sú jediné miesto v školskej záhrade, kde naši žiaci majú možnosť vyskúšať si záhradkárčenie v praxi. Starajú sa aj o bežné záhony s kríčkovou fazuľou a jahodami. V zimných mesiacoch pestovali priamo na okenných parapetoch školskej budovy žeruchu, presádzali okrasné muškáty, zdobiace vo vegetačnom období átrium školy.
Deti sa na hodiny TNR tešia, majú záujem pracovať v záhrade a v sade. Nebránia sa s chuťou konzumovať ovocie a zeleninu, ktoré si sami vypestujú. Ktovie? Možno v obchode by o podobný produkt vôbec nestáli. Keď si ho ale sami vypestujú, chutí úplne inak!
Ďakujeme za ochotu a ústretovosť pánovi riaditeľovi Ševecovi, ktorý pohotovo zohnal a dal priviezť materiál na vyvýšené záhony. Tiež za jeho ústretovosť pri akejkoľvek požiadavke týkajúcej sa vybavenia školského sadu a školskej záhrady.
Spolu s deťmi na „Clementiske“ dokazujeme, že ekologicky záhradkárčiť sa dá v rámci výučby bez väčších nákladov a administratívnych prieťahov.
Stačí ochota, šikovnosť, dobré nápady.
Ing. Iveta Petrovová, Základná škola Clementisova, Kysucké Nové Mesto