Piatok, 26.máj, sa pre 44 žiakov a 5 dospelých začal mimoriadne skoro. Už o 6,30 ráno sme vyštartovali na exkurziu do Viedne. Štvorhodinová cesta autobusom ubiehala bez problémov a pokojne. Pred jedenástou hodinou sme sa dostali do cieľa, do európskej metropoly Viedeň. Tu sme navštívili Prírodovedecké múzeum a potom aj Dom motýľov.
Prírodovedecké múzeum (Naturhistorisches Museum) sa nachádza na Námestí Márie Terézie priamo oproti jeho architektonickej dvojičke – Umeleckohistorickému múzeu. Obe budovy boli postavené v rokoch 1872-1891 na žiadosť cisára Františka Jozefa I. v novorenesančnom štýle.
Počiatky zbierky siahajú až do roku 1750, kedy cisár František I. Štefan Lotrinský, manžel Márie Terézie, kúpil v tom období najväčšiu zbierku prírodnín od florentského obchodníka.
Prírodovedecké múzeum je rozdelené do viacerých oddelení, nachádzajú sa tu stále i dočasné výstavy. Medzi oddelenia stálych expozícií patria oddelenia mineralogicko-petrografické, geologicko-paleontologické, botanické, 3 druhy zoologických oddelení, oddelenie archeologickej biológie a antropológie, prehistorické, krasové spojené s oddelením výskumu jaskýň, oddelenie ekológie . Strávili sme tu úžasné 2,5 hodiny, videli sme stovky exponátov a tiež sme si precvičili našu angličtinu a nemčinu, keďže všetci dostali audiosprievodcu v cudzom jazyku.
Potom sme sa presunuli cez Zámockú záhradu (Burggarten) do Domu motýľov (Schmetterlinghaus). V novozrekonštruovanom secesnom skleníku sme stretli množstvo voľne poletujúcich motýľov a stovky kukiel a húseníc vo všetkých štádiách liahnutia motýľa. Atmosféru hustého dažďového pralesa dokresľovali jazierka, cudzokrajné rastliny a malý vodopád, na ktorého druhej strane prechádzala turistická trasa.
Cestou späť nám pán šofér poskytol výklad o viacerých významných budovách v meste, okolo ktorých sme práve prechádzali.
Všetci túto exkurziu hodnotili ako veľmi príjemný zážitok, ktorý im bude pripomínať aj množstvo fotografií, ktoré si môžete pozrieť spolu s nami.
Mgr. Ševčíková