Medzinárodná šachová federácia FIDE udelila koncom októbra 2017 našej žiačke Lucii Ševčíkovej /6.B/ titul majsterka FIDE (WFM - Woman FIDE Master).
Medzinárodná šachová federácia (FIDE) udeľuje šachistom – mužom alebo ženám rôzne medzinárodné šachové tituly. Titul majsterka FIDE, s anglickou skratkou WFM /Woman FIDE Master/ je ženskou obdobou titulu majster FIDE /FM/. Titul WFM možno získať splnením noriem na ženských súťažiach alebo požadovaný rating ELO je 2100.
V kategórii dievčat do 11 rokov majú v súčasnosti titul WFM len 3 dievčatá z celého sveta:
Ellen Wang /USA/, Naledi Marape /Botswana/ a Lucia Ševčíková /Slovensko/.
Titul platí doživotne odo dňa udelenia.
Najvyššie šachové tituly udeľované mužom a ženám:
Veľmajster je najvyšší šachový titul udeľovaný Medzinárodnou šachovou federáciou FIDE. Pred 2. svetovou vojnou sa používal titul veľmajster pre šachistov, ktorí dosahovali veľké úspechy na turnajoch. Na turnaji v Petrohrade v roku 1914 udelil ruský cár titul veľmajster piatim hráčom, ktorí postúpili do finálovej skupiny. Boli to Emanuel Lasker, José Raúl Capablanca, Alexander Alechin, Siegbert Tarrasch a Frank Marshall.
Po 2. svetovej vojne začala titul veľmajster udeľovať FIDE. Odvtedy sa tento titul nazýva medzinárodný veľmajster (GM). Po prvýkrát sa titul medzinárodný veľmajster udeľoval v roku 1950. Získalo ho 27 hráčov ešte na základe predchádzajúcich výsledkov. Postupne FIDE vytvorila klasifikačné normy, ktoré musí hráč splniť, aby titul medzinárodný veľmajster dostal.
Pre ženy bol zavedený titul medzinárodná veľmajsterka (WGM) v roku 1976 podľa osobitných klasifikačných noriem. Prvou šachistkou, ktorá splnila veľmajstrovskú normu podľa klasifikačných noriem pre mužov, bola v roku 1991 maďarská šachistka Zsuzsa Polgárová.
Na Slovensku zastrešuje šachistov SŠZ. Slovenský šachový zväz (SŠZ) je národný športový zväz, ktorý je členom medzinárodnej šachovej organizácie FIDE a európskej šachovej organizácie ECU. Zväz bol založený v roku 1990 a nadviazal na činnosť, ktorá bola vyvíjaná v ČSFR v období predtým. Tradícia organizačného zastrešenia šachu na Slovensku siaha do roku 1924. Aktuálne je v SŠZ 3 900 aktívne platiacich členov (8 500 registrovaných hráčov) a viac ako 200 klubov.
Ľ. Ševčík